W okresie tym nastąpił przyrost mocy zainstalowanej, odpowiednio o 76% i 45%, pomimo panującego kryzysu finansowego i gospodarczego, a także procesu konsolidacji przemysłu fotowoltaicznego. W ostatniej dekadzie wzrost na rynku PV był szybszy (średniorocznie 60%) niż ktokolwiek mógłby się spodziewać, zarówno w Europie, jak i na świecie. Nie można jednak oczekiwać, że tak szybkie tempo wzrostu będzie trwało wiecznie. Obecne kłopoty są trudnościami chwilowymi. Natomiast w średnio- i długookresowej perspektywie szanse na dalszy dynamiczny rozwój rynku PV są duże.

100 GW w systemach PV

Skumulowana moc zainstalowanych systemów PV na świecie przekroczyła 100 GW w 2012 r. wg najnowszych danych zebranych przez Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA). Elektrownie fotowoltaiczne o takiej mocy wyprodukują w ciągu roku tyle energii, ile 16 elektrowni węglowych lub reaktorów jądrowych o mocy 1 GW każdy. Każdego roku, wskutek pracy elektrowni PV, udaje się uniknąć emisji 53 mln ton CO2.

Pokonanie progu 100 GW było możliwe dzięki intensywnemu wzrostowi rynku PV i przyłączeniu do sieci w 2012 r. systemów tego typu o łącznej mocy 30 GW, czyli o podobnej wielkości jak w rekordowym 2011 r. [wg raportu EPIA pt. ?Perspektywy dla światowego rynku fotowoltaiki na lata 2013-2017? (?Global Market Outlook for Photovoltaics 2013-2017?)].

Przed przemysłem fotowoltaicznym stoją spore wyzwania, ale wynik osiągnięty w 2012 r...