Jak wyglądają nakłady finansowe przeznaczone na inwestycje związane z budową odnawialnych źródeł energii na świecie? Jakie technologie zyskują, a jakie tracą na popularności?

Postępujący rozwój gospodarczy, występujący na terenie wielu państw świata, wpływa pozytywnie na liczne aspekty życia ich mieszkańców. Pociąga to jednak za sobą pewne wymagania, których niespełnienie może skutkować hamowaniem lub całkowitą blokadą owego doskonalenia.

Jednym z takich czynników jest stale intensyfikowany wzrost zapotrzebowania na energię. Wzmaga się ono pomimo wprowadzania zasad racjonalnego gospodarowania energią oraz efektywności energetycznej, mającej na celu obniżenie energochłonności przemysłu.

Na rys. 1-8 przedstawione zostały nakłady finansowe, które przeznaczono na budowę instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Zestawienia odnoszą się do danych z lat 2005-2015. Widać na nich wyraźnie, które technologie zyskują na popularności, a od których z biegiem czasu się odchodzi.

Jako pierwsze wzięte są pod uwagę technologie słoneczne. Należy pamiętać, iż dane te zawierają w sobie nie tylko farmy fotowoltaiczne, ale również kolektory słoneczne oraz elektrownie heliocentryczne. Duży wpływ na przebieg tego wykresu ma gospodarka chińska. Jak wiadomo, inwestuje ona olbrzymie pieniądze między innymi w tego rodzaju rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii. Chiny to stale jedno z czołowych państw pod względem emi...