Jednym z największych problemów samorządów są koszty energii grzewczej w budynkach komunalnych. Ciepło nie tylko ucieka z nich ogromnym strumieniem, ale też jest produkowane mało ekonomicznie.

Swoją bolączkę jednostki samorządu terytorialnego (JST) mogą jednak przekształcić w sposób na pozyskanie pieniędzy, potem ich oszczędzanie, a na koniec metodę na ochronę środowiska. Warunkiem jest przeprowadzenie termomodernizacji.

Mniej kosztów, więcej środowiska

Poprawa klasy energetycznej budynku będzie dużym, jednorazowym wydatkiem, ale szybko stanie się generatorem oszczędności. W ten sposób JST, wydając pieniądze podatników, ?zarabia? dla nich kolejne, nawet jeśli zdecyduje się tylko na podstawowy sposób podwyższenia klasy ? wymianę okien i drzwi. W wielu przypadkach wystarczy taki remont termomodernizacyjny, aby budynki, szczególnie starsze, nie przypominały dziurawego durszlaka.

Samorządy postrzegają swoje funkcjonowanie w różnych aspektach. Kiedyś najważniejszy był aspekt ekonomiczny. Dziś, realizując kompleksowo inwestycje, starają się też zmniejszyć emisję CO2 i szkodliwych pyłów. Jednak, aby inwestycja była opłacalna w stu procentach, musi mieć charakter kompleksowy i być przeprowadzona wraz z audytem energetycznym. Także dlatego, że wtedy można skorzystać z premii termomodernizacyjnej.

Termomodernizacja budynku to ograniczenie utraty ciepła i polepszenie jego warunków ekonom...