Możliwości wykorzystania energii wiatrowej są proporcjonalne do szybkości wiatru podniesionej do potęgi trzeciej. W związku z tym opłacalność budowy elektrowni wiatrowych jest ściśle uzależniona od średniej szybkości wiatru na danym terenie1-6.

Pod koniec XX i na początku XXI w. nastąpił duży przyrost mocy elektrowni wiatrowych. Moce pierwszych turbin przeważnie nie przekraczały kilkuset kW. Obecnie budowane turbiny o średnicy ok. 100 m osiągają moc rzędu 3 MW, a nawet 4,5-5 MW w obszarach przybrzeżnych. Pomimo powiększania rozmiaru i wzrastających mocy turbin wiatrowych małe turbiny (do 100 kW) są nadal popularne – obecnie jest ich na świecie ponad 5 tys. (nie wliczając w to najmniejszych turbin wiatrowych służących do ładowania akumulatorów)7, 8.
Wykorzystanie energii wiatrowej podłączonej do sieci elektrycznej wzrasta każdego roku o ok. 30%. W 2002 r. łączna moc turbin wiatrowych wynosiła ok. 32 GW, z czego 75% zainstalowanych jest w Europie1, 5, 9. W 2002 r. produkcja energii elektrycznej pozyskiwanej z wiatru wyniosła 52 TWh. W tab. 1 przedstawiono rezerwy oraz udokumentowane i prognostyczne zasoby energii wiatrowej. Światowy potencjał energii wiatru po przetworzeniu na energię elektryczną wynosi łącznie ok. 500 tys. TWh/rok, co 30-krotnie zaspokaja obecne światowe zapotrzebowanie na nią. Warto jednak zwrócić uwagę, że aż 88% tej energii to potencjał teoretyczny (zasoby prognostyczne), trudny do wykorzystania....