Światowy problem z kanalizacją deszczową
Zmiany klimatu są tematem gorącym nie tylko ze względu na wzrastające temperatury pociągające za sobą szereg konsekwencji, które wszyscy odczuwamy. Dla terenów zurbanizowanych, zabetonowanych szczególnie uciążliwe są coraz częściej występujące deszcze nawalne, z którymi istniejąca kanalizacja deszczowa ma nie lada problemy.
Im więcej betonu, tym mniej powierzchni, w którą woda deszczowa może wsiąkać. Dlatego każda większa ilość opadów powoduje, że kanalizacja w miastach nie nadąża z odprowadzaniem wody, czego dowodzą podtopienia do jakich doszło w czerwcu i lipcu br. w wielu miastach Polski, m.in. w Poznaniu. Nie są to jednak przypadki występujące tylko w naszym kraju. Krótka, ale intensywna ulewa z 24 lipca 2021 r. w Dinant (Belgia) spowodowała powstanie powodzi błyskawicznej, która porywała samochody. Również w Niemczech, Francji i Holandii na skutek załamania pogody wystąpiły powodzie i podtopienia.
Należy spodziewać się, że na skutek zmian klimatycznych deszcze nawalne będą występować coraz częściej. Dlatego by zapobiegać ich skutkom, trzeba odpowiednio dostosować infrastrukturę techniczną.
Wiekowa infrastruktura
W połowie polskich miast sieć kanalizacyjna ma więcej niż 50 lat, a to znaczy, że przy jej projektowaniu były uwzględnian...