Dzikie zwierzęta żyją w dynamicznym środowisku, pełnym ekologicznych relacji.  Choć zoo jest jedynie substytutem warunków naturalnych, powinno jak najlepiej odzwierciedlać ten skomplikowany porządek.
Tradycyjna koncepcja projektowania i urządzania ogrodów zoologicznych, polegająca na kierowaniu odwiedzających np. najpierw do części ogrodu, gdzie można zobaczyć wszystkie ptaki, potem do kolejnego budynku z kotami, a następnie do części z niedźwiedziami, małpami czy torbaczami jest sprzeczna z naturą.
Klimat i roślinność pozostające w zależności przyczynowo-skutkowej powodują, że zwierzęta występują na ogół w ściśle ograniczonych częściach świata. Powoduje to powstawanie wyspecjalizowanych siedlisk, do których organizmy przystosowały się, począwszy od lasów deszczowych po suche pustynie, od gór po brzegi oceanów, od otwartych stepów (prerii) po tajgę.
Woodland zoo w Seattle, jako pierwsza tego typu instytucja, wykonała szczegółową analizę, mającą na celu zdefiniowanie, zlokalizowanie i określenie, których stref bioklimatycznych można utworzyć replikę w zoo.

Trzy parametry
Istnieje...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?