System depozytowy w Polsce: konieczność czy falstart dyskusji?
Spotkanie branży, takie jak 10. Międzynarodowa Konferencja ?Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów?, nie tylko pozwala na zdobycie nowej wiedzy w zakresie gospodarowania odpadami, ale także jest okazją do wymiany opinii i przemyśleń na temat całego rynku. Interesującą częścią tegorocznej Konferencji były dyskusje i prezentacje dotyczące systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów za produkty w opakowaniach oraz za produkty z tworzyw sztucznych.
Jeśli gdziekolwiek rozpoczyna się dyskusja na ten temat, to nieuchronnie prowadzi ona do pytań o zasadność wprowadzenia i efektywności systemów depozytowych na opakowania. Zwłaszcza w kontekście wysokich wymogów odnośnie do zbierania niektórych rodzajów odpadów z tworzyw sztucznych, które nałożą przepisy dyrektywy dotyczącej produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Temat powraca jak bumerang zarówno w dyskusjach interesariuszy rynku i polityków, jak i w mediach.
Kaucja jako motywator
Mówiąc ?system depozytowy? (popularnie nazywany ?systemem kaucyjnym?), mam na myśli rozwiązanie, w którym podczas nabywania produktu w konkretnym opakowaniu do ceny tego produktu doliczana jest pewna kwota (depozyt/kaucja), która podlega zwrotowi w sytuacji, gdy konsument odda zużyte opakowanie w określonym miejscu czy systemie. W efekcie motywacja ekonomiczna powoduje, że konsument dokonuje segregacji opakowań i te objęte systemem depozytowym zwraca w odpowiednim miejscu....