Raport przygotowany przez Instytut Sobieskiego wskazuje na niski poziom zbierania elektroodpadów. Stworzenie efektywnego systemu gromadzenia i prawidłowego przetwarzania ZSEE będzie możliwe jedynie wskutek przygotowania i wdrożenia odpowiednich mechanizmów organizacyjnych oraz finansowych. Co wymaga zmiany?

Raport ?Rynek gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce. Perspektywa 2030? został opracowany przez ekspertów Instytutu Sobieskiego ? Tomasza Stysia i Roberta Foksa. Celem analizy jest identyfikacja kluczowych aspektów związanych z organizacją systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) w Polsce, w tym m.in. ocena aktualnego jego stanu, identyfikacja kluczowych celów, prezentacja wyzwań i prognoz oraz zaproponowanie kierunków zmian w zakresie kształtowania systemu. Jednak autorzy zaznaczają, że niemożliwe jest dokonanie oceny skutków regulacji w oparciu o zobiektywizowane wskaźniki. Wynika to z faktu, że Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym weszła w życie 1 stycznia 2016 r., zaś część zawartych w niej regulacji wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. i 1 stycznia 2018 r.

Zbieramy za mało ZSEE?

Aby określić, czy zbieramy wystarczające ilości elektroodpadów, jak i ocenić, czy uda nam się uzyskać wymagane ustawowo poziomy, należy się przyjrzeć temu, ile sprzętu elektrycznego i elektronicznego (SEE) w ogóle jest wpro...