To już drugi rok funkcjonowania ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 1 lipca 2011 r., a także nowego systemu gospodarki odpadami. Naszym zdaniem, istnieje wiele kwestii, na które na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę.

Pierwszą z nich są nieprecyzyjne szacunki. Gminy uchwalają zbyt niskie stawki za odbiór odpadów, co wynika z niedoszacowania kosztów przetwarzania. Ilość odpadów na mieszkańca nie została doprecyzowana, należy więc dokładnie określać ją w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia. Zwracamy na to uwagę, ponieważ nagminnie dochodzi do nierealnych żądań odbioru ?każdej ilości? śmieci za znacznie zaniżoną stawkę. Dla przykładu: w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy X przyjęto 30 litrów odpadów na jednego mieszkańca wytworzonych na terenie nieruchomości. Czy wykonawca ma więc obowiązek odebrać jednorazowo w ramach ustalonej stawki np. 40 worków trawy od właściciela mającego bardzo dużą działkę, podczas gdy inny mieszkaniec jednorazowo oddaje np. 2-4 worki trawy? Takie nieprecyzyjne szacunki zawarte w regulaminie sprawiają, że firma odbiera więcej odpadów za to samo wynagrodzenie.

Konieczna jest też zmiana dotycząca stosowania w przetargach jedynego kryterium wyboru wykonawcy, jakim jest obecnie ?najniższa cena?. Winny być wymagane jednocześnie inne kryteria, np. ISO lub normy emisji spalin Euro4 lub Euro5 ? szczególnie te, które...