W tym roku mija 10 lat od wprowadzenia w Niemczech powszechnego systemu opakowań zwrotnych obejmującego butelki typu PET oraz ponad 20 lat od rozpoczęcia funkcjonowania systemu kaucji zwrotnych.

Problematyka polityki zwrotnej opakowań oraz ich zastosowania w gospodarce jako surowca energetycznego stanowi ważny temat już od ponad 30 lat. Rząd federalny w 1978 r. zainicjował założenie spółki prawa handlowego, zajmującej się analizą opakowań oraz ich ponownego zastosowania. Spółka do Badań nad Rynkiem Opakowań (Gesellschaft für Verpackungsmarktforschung, zwana dalej GVM) przez długi czas była jedyną instytucją zajmującą się tą problematyką. Walka o opakowania jako surowiec wtórny doprowadziła do wdrożenia wielu regulacji prawnych, nakładających na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki. Także w Polsce niektóre grupy przedsiębiorców zainteresowane pozyskiwaniem tego surowca postulują wprowadzenie systemu kaucji zwrotnych, podobnych do obowiązujących w innych krajach Europy. Takim rozwiązaniom przeciwne jest, jak na razie, Ministerstwo Środowiska. Rodzi się jednak pytanie, czy rzeczywiście systemy niemieckie są godne naśladowania?

Początki

Od ponad 20 lat problematyka opakowań, ich efektywnego wykorzystania w walce o ochronę środowiska i zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych jest jednym z najważniejszych założeń polityki energetycznej stosowanej na...