Już po raz drugi w Poznaniu odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez spółkę REDcert. Wzięło w nim udział ok. 80 osób reprezentujących przedsiębiorstwa będące już użytkownikami systemu REDcert oraz przedstawiciele działających w Polsce towarzystw certyfikacji. Cel spotkania stanowiło przekazanie pochodzących z pierwszej ręki informacji na temat aktualnego rozwoju i perspektyw związanych z certyfikacją zrównoważonego rozwoju.  

Niemcy 1 lipca 2010 r. jako pierwsze państwo członkowskie UE rozpoczęło realizację dyrektywy 2009/28/WE. W niemieckich rozporządzeniach w sprawie wytwarzania energii elektrycznej ze zrównoważonej biomasy (BioSt-NachV) oraz w sprawie wytwarzania biopaliw ze zrównoważonej biomasy (Biokraft-NachV) ustalone zostały wymagania, jakie musi spełnić biomasa wykorzystywana do celów energetycznych. Rozporządzenia te określają przebieg procesu wytwarzania biomasy płynnej oraz biopaliw płynnych i gazowych. Wytyczne zawarte w tych rozporządzeniach są wiążące dla wszystkich przedsiębiorstw zlokalizowanych na całej długości łańcucha, obejmującego produkcję, przetwarzanie i dostawę, aż po samego operatora instalacji. Przedsiębiorstwa te muszą zobowiązać się do przestrzegania zasad systemowych określonych przez system certyfikacji, a podjąć się takiego zobowiązania mogą w drodze certyfikacji.

Przeważająca część biomasy pochodzącej ze zbiorów 2010 r. (w Europie Środkowej w większości to rzepak) może być sprzedawana na rynku jako biomasa zrównoważona, o ile wcześniej pomyślnie przeprowadzony został proces certyfikacji, zgodnie z systemem REDcert. Poza innymi państwami członkowskimi UE system REDcert znajduje zastosowanie przede wszystkim w Polsce. Już prawie 100 przedsiębiorstw przyłączyło się do systemu certyfikacji zrównoważonej biomasy i biopaliw.   

Podczas spotkania prezes REDcert, Peter Jürgens, skoncentrował się przede wszystkim na właściwościach systemu, porównując go ze znanym już systemem REDcert-DE. Wszystkim tym przedsiębiorstwom, które dokonując sprzedaży i dostaw biomasy, działają na rynku międzynarodowym, zalecił płynne przejście na system EU jeszcze przed okresem tegorocznych żniw. Istniałaby jeszcze możliwość rynkowej sprzedaży biomasy objętej certyfikacją w ramach systemu DE, będącej produktem żniw z 2012 r. Ze strony producentów biopaliw obserwuje się nieustanny wzrost zapotrzebowania na towary objęte certyfikacją UE, co prawdopodobnie w przyszłości będzie odczuwalne w formie różnic cenowych między towarami objętymi certyfikacją DE a UE. Korzystanie z certyfikacji DE będzie w przyszłości znacznie ograniczone, ponieważ niektóre państwa członkowskie uznają za zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju wyłącznie biopaliwa pochodzące z systemów certyfikacji zaakceptowanych przez KE.   

Omawiano również kwestie emisji gazów cieplarnianych, propozycje KE w zakresie nowelizacji dyrektywy 2009/28/WE oraz 36. rozporządzenia w sprawie realizacji federalnej ustawy o ochronie przed imisjami (BimSchV), które w Niemczech weszło w życie 1 stycznia 2013 r. Rozporządzenie to stawia szczególne wymagania biopaliwom wytworzonym z odpadów lub produktów ubocznych i objętych możliwością podwójnego zaliczenia w celu wypełnienia procentowego udziału biopaliw.