Ten paradygmat, podobnie jak dotychczasowa klasyczna sieć elektroenergetyczna, staje się przeszłością. Podkreśla to unijna dyrektywa (tzw. nowa dyrektywa efektywnościowa) 2012/27/WE, która m.in. wskazuje na konieczność zapewnienia przez kraje członkowskie równoprawnego dostępu do rynku usług systemowych świadczonych przez odbiorców.

Pierwsze umowy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne, pełniące na polskim rynku energii funkcję operatora systemu przesyłowego, przygotowały pierwsze rozwiązania z tego zakresu, ogłaszając w 2012 r. dwa postępowania przetargowe na zakup usługi ?Praca Interwencyjna: Redukcja zapotrzebowania na polecenie OSP?. Jest to jedna z usług systemowych o charakterze interwencyjnym, stosowana przez OSP w sytuacji zagrożenia systemu elektroenergetycznego niezbilansowaniem. W wyniku tych postępowań zostały zawarte dwie umowy na redukcję zapotrzebowania z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Jedna z umów dotyczy okresu zimowego (umownie od października do marca) i redukcji 25 MW, a druga okresu letniego (umownie od kwietnia od września) i redukcji 30 MW.

Umowy zostały zawarte na okres 24 miesięcy, a ich podstawowe parametry, wynikające z warunków postępowania publicznego, to:

  • maksymalna liczba redukcji w ramach umowy w okresie 2-10 lat (dla każdej umowy odrębnie),
  • czas każdorazowej redukcji to 4 godz.,
  • pierwsze powiadomienie o możliwości zlecenia redukcji ? najpóźniej ...