Zdecydowana większość sektorów inżynieryjnych gospodarki komunalnej świadczy usługi materialne (np. dostawa wody, odprowadzenie ścieków, dostawa ciepła, gazu i energii elektrycznej, usługi telekomunikacyjne, przewozowe itp.), natomiast stopień zaspokojenia potrzeb w zakresie świadczonych przez te sektory usług jest ważnym wyróżnikiem i determinantem ogólnego rozwoju gospodarki narodowej.

Rozwój sektorów inżynieryjnych w odniesieniu do dostępności usług komunalnych jest również istotnym elementem standardu życia mieszkańców miast i innych jednostek osadniczych. Struktura dostaw mediów (woda, ciepło, gaz, energia elektryczna itp.) oraz ich zużycie są miarą osiągniętego poziomu cywilizacyjnego, a także wyznacznikiem racjonalnego nimi gospodarowania, zdeterminowanego rozwiązaniami technicznymi, technologicznymi i organizacyjnymi oraz usprawniającymi.

System sektorów inżynieryjnych gospodarki komunalnej niepełnej
Gospodarka komunalna stanowi dział gospodarki narodowej zarządzany przez samorząd terytorialny (gminny, powiatowy, wojewódzki) a jej celem jest zaspokojenie bytowo-materialnych potrzeb ludności w miastach i jednostkach osadniczych poprzez świadczenie usług materialnych i niematerialnych.
W nawiązaniu do powyższego zdefiniowano pojęcie gospodarki komunalnej niepełnej – jest to zbiór sektorów o charakterze inżynieryjnym, świadczących głównie usługi materialne, ale również niematerialne, uporządkowanych i pogrupowanych w po...