Systemy gospodarki odpadami: czy istnieje trzecia opcja?
Po reformie gospodarki odpadami, jaka miała miejsce w Polsce w 2012 r., obserwujemy dynamiczne kształtowanie się na nowo tego sektora gospodarki. Niewątpliwie stwierdzić można, że ?sercem? stają się instalacje regionalne (RIPOK-i) i to wokół nich budowane są systemy. A może by tak? spróbować inaczej?
Zasadniczo można wyróżnić dwie strategie, jakie przyjęto w regionach ? pierwsza, znacznie bardziej rozpowszechniona, opiera się na unieszkodliwianiu odpadów w instalacjach typu MBP i ostatecznym unieszkodliwianiu przez składowanie, druga zaś budowana jest wokół powstających zakładów termicznego przekształcania (popularnie zwanych spalarniami).
Nie cichną jednak głosy w dyskusji, że oba te systemy to przeżytek i Polska wdraża rozwiązania, z których Europa Zachodnia będzie się wycofywać na rzecz bardziej nowoczesnych modeli gospodarczych, silniej realizujących m.in. hierarchię postępowania z odpadami, zasadę rozszerzonej odpowiedzialności producenta, cykl życia produktów czy tzw. zasadę ?close loop?, czyli zamkniętych cykli (inne tłumaczenie to też obieg zamknięty) ? rys. 1.
Komisja Europejska już od kilku lat pracuje nad wzmocnieniem wyżej wymienionych mechanizmów. Stawiane są też coraz bardziej ambitne cele, w szczególności dotyczące ograniczenia wytwarzania odpadów, ich ponownego wykorzystania oraz recyklingu. Odzysk energetyczny znacznie traci na znaczeniu, a unieszkodliwianie, w tym składowanie, ma pełnić marginalną funkcję....