Akt erekcyjny pod budowę instalacji, której moc przerobowa ma wynieść aż 270 tys. ton odpadów na rok, wmurowano 9 marca br. Zapowiada się najnowocześniejsza tego typu inwestycja w Europie.

W budowanym przez spółkę Ekospot ? Polska Biogazownia zakładzie połączony zostanie proces fermentacji odpadów z procesem ich spalania. Obiekt będzie przygotowany do przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów organicznych pochodzenia komunalnego i przemysłowego, niezależnie od zawartości zanieczyszczeń. Do biogazowni trafiać mają osady ściekowe z oczyszczalni, odpady z produkcji spożywczej (mięsnej i warzywnej) oraz przeterminowane produkty z sieci handlowych (miękko i twardo pakowane), selektywnie zebrane odpady kuchenne oraz odpady gastronomiczne z placówek żywienia zbiorowego, a także frakcje organiczne oraz nadsitowe z sortowni odpadów komunalnych ? czyli to, co trafiało dotąd na składowiska.

Według założeń projektu, w który zaangażowane zostały polskie uczelnie (m.in. Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), zakład będzie w stanie przetwarzać rocznie 270 tys. ton odpadów. ? Postaramy się, aby tylko kilka procent odpadów, które do nas przyjadą, trafiało na składowisko ? zapowiada Leszek Komarowski, prezes spółki Ekospot ? Polska Biogazownia. Zakład będzie produkować taką ilość energii cieplnej, która pozwoli zaopatrzyć wszystkich mieszkańców Kutna w ciepłą wodę. Z kolei energia elektryc...