– wybór czy konieczność?

Aktualny stan prawny dotyczący ochrony środowiska wymusza gromadzenie i operowanie ogromną ilością danych. Tendencje te są szczególnie dobrze widoczne w gospodarce odpadami. Zgodnie z obowiązującą Ustawą o odpadach (DzU 2001, Nr 62 poz. 628), posiadacz odpadów zobowiązany jest do sporządzania kart ewidencji odpadów, kart przekazania odpadów oraz tworzenia zbiorczych zestawień.

Poza obowiązkami wynikającymi bezpośrednio z powyższej ustawy, podmioty gospodarcze muszą sprostać również wymaganiom innych aktów prawnych, w tym m.in. ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU 2001, Nr 63 poz. 639). Z kolei w dużych przedsiębiorstwach, o rozbudowanej strukturze, istotna jest szczegółowa informacja o ilościach i rodzaju odpadów powstających w poszczególnych procesach oraz ich obiegu.

Ogromną ilością informacji

zasypywane są urzędy administracji państwowej w związku z udzielaniem różnego typu zezwoleń na wytwarzanie, unieszkodliwianie, odzysk, zbieranie i transport odpadów. Muszą one ponadto prowadzić, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska (DzU 2001, Nr 152 poz. 1734), rejestr posiadaczy odpadów zwolnionych z obowiązku uzyskiwania zezwoleń.
W związku z pracami nad budową centralnej i wojewódzkich baz danych o odpadach, urzędy zmuszone będą do odpowiedniego gromadzenia i przekazywania...