Każdy samorząd powinien stawiać sobie za cel dobrobyt i bezpieczeństwo mieszkańców, wzrost gospodarczy oraz czyste środowisko przyrodnicze. Niestety, niewielu gminnych włodarzy docenia tu rolę planowania energetycznego. Wiadomo, że prąd, ciepło i gaz trzeba dostarczyć, ale żeby od razu widzieć w tym szansę na rozwój i dobrobyt?

Według badania ?Gminny Monitor Odnawialnych Źródeł Energii? przeprowadzonego w 2012 r. przez Instytut Agroenergetyki, zaledwie 15% gmin posiada ?Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe?, a na chwilę obecną niemal 40% samorządów w ogóle nie zamierza ich tworzyć! To podejście będzie się jednak zmieniać. A to między innymi wskutek działań Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które będzie zachęcać samorządy do opracowywania tzw. planów gospodarki niskoemisyjnej. Według deklaracji resortu zawartej m.in. w dokumencie pt. ?Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce? ? plany te będą warunkiem uzyskania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na lata 2013-2020 na działania związane z gospodarką niskoemisyjną. Wśród nich będą tak popularne inwestycje jak termomodernizacja, montaż ogrzewania solarnego i kotłów na biomasę, biogazownie czy modernizacja oświetlenia ulicznego.

Plany gospodarki niskoemisyjnej to po prostu narzędzie dobrego planowania energetycznego. Nie wiadomo jeszcze, jak będą one korespondowały z wymaganymi Ustawą z 10...