Likwidacja Izb Urbanistów i zmiana progów w Prawie zamówień publicznych to wydarzenia, które mogą istotnie wpłynąć na rozwój polskich miast. Ich skutkiem jest zwiększenie bezpośredniej odpowiedzialności samorządów terytorialnych za działania regulowane ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Izby Urbanistów, przynajmniej teoretycznie, dbały o jakość opracowań wynikających z powyższej ustawy poprzez certyfikowanie umiejętności osób wykonujących zawód urbanisty, a właściwie ? projektanta zagospodarowania przestrzeni. Zadaniem Izb było m.in. potwierdzanie kwalifikacji i sprawowanie nadzoru nad należytym i sumiennym wykonywaniem obowiązków przez te osoby. Jednocześnie mechanizm zamówień publicznych nakazywał samorządom przeprowadzanie starannej selekcji wykonawców większości ?poważnych? opracowań urbanistycznych, ponieważ ich ceny zazwyczaj plasowały się powyżej pułapu zamówień ?z wolnej ręki?. Teraz gminy będą mogły zlecać opracowania z zakresu planowania zagospodarowania przestrzeni w bardziej swobodny sposób. Niektórzy twierdzą, że w wyniku deregulacji i podwyższenia pułapów zamówień został zlikwidowany zawód urbanisty, ale to nadmierne uproszczenie.

Cała odpowiedzialność za jakość opracowań urbanistycznych spocznie teraz na władzach samorządowych. Paradoksalnie, może to wzmocnić jakość dokumentów związanych z polityką przestrzenną lub spowodować poszukiwanie nowych rozwiązań metodologicznych i systemowych. Nie jest bowi...