Szczyt, pompy i dwa jeziora
29 maja 2023 r. do rąk prezydenta RP trafiła ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Jeśli prezydent zdecyduje się ją podpisać, po przerwie trwającej kilka dekad wrócimy na ścieżkę budowy i rozwoju elektrowni tego typu. Obecnie polskie sieci wspiera sześć elektrowni szczytowo-pompowych.
W październiku ubiegłego roku na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGE powołano zespół, przed którym postawiono zadanie modernizacji już istniejących oraz wybudowania nowych elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Mają one być znaczącym wsparciem w realizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
Elektrownia i magazyn
Z przedstawionych w niej założeń wynika, że w 2040 r. energia z odnawialnych źródeł ma stanowić prawie 50% łącznej mocy zainstalowanej w polskim systemie elektroenergetycznym. W marcu br. energia elektryczna z OZE stanowiła ponad 26% generacji, z czego najwięcej (aż 23% generacji) pochodziło ze źródeł pogodozależnych – wiatru i słońca. Są najpopularniejszymi odnawialnymi źródłami, lecz najbardziej nieprzewidywalnymi i niestałymi źródłami pozyskiwania energii, stąd konieczność inwestycji we wszelkiego rodz...