Inspiracją do tworzenia tego oryginalnego oświetlenia oraz innych przedmiotów użytkowych były produkty upcyklingowe, wykonane ze szklanych butelek przez amerykańskich artystów.

Upcykling (z jęz. ang.) to przetwarzanie zużytych rzeczy (odpadów), w wyniku którego powstają przedmioty o nowej formie i funkcji oraz wyższej wartości niż surowce, z których powstały.

Na pomysł wykorzystania szklanych odpadów opakowaniowych w twórczości Mariusz Becela wpadł już wcześniej, ponieważ od wielu lat zajmuje się witrażownictwem. Do realizacji różnych nietypowych projektów brakowało mu jednak form przestrzennych, takich jak na przykład walec. Z tego wynika zainteresowanie szklanymi butelkami, które są ich niewyczerpanym źródłem.

Wypracowana metoda

W bootelkowni ? Ekologicznej Pracowni Rewitalizacji Butelek ? przy zastosowaniu specjalnej technologii cięcia powstają przedmioty o nowym kształcie i funkcji. ? Popularne techniki cięcia butelek, o których można przeczytać w Internecie, pozwalają ciąć głównie butelki okrągłe, o regularnej, gładkiej powierzchni. Dlatego żmudną metodą prób i błędów opanowałem niełatwą technikę cięcia wszelkich butelek (zarówno okrągłych, jak i kwadratowych) nawet wzdłuż ich powierzchni. Jest do tego potrzebny specjalistyczny sprzęt. Z kolei wygładzanie przeciętych krawędzi to długotrwały proces, wymagający cierpliwości i dokładności ? opowiada Mariusz Bec...