Seminarium pt. ?Rewolucja odpadowa: wyzwanie i szansa dla gmin?, które odbyło się 22 maja br. w Poznaniu, stanowiło okazję do zaprezentowania francuskich doświadczeń w gospodarowaniu odpadami. Dla polskich samorządów, odpowiedzialnych za realizację przepisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wydarzenie to stało się okazją do uzyskania cennych wskazówek. Podczas spotkania omówiono m.in. zagadnienia dotyczące organizacji oraz finansowania systemu. Przedstawiono również wybrane polskie rozwiązania w tym zakresie.

Zenon Kiczka, przewodniczący Komitetu Gospodarki Komunalnej Krajowej Izby Gospodarczej, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, iż niektóre praktyki i zjawiska na polskim rynku odpadów mogą stanowić zagrożenie dla osiągnięcia głównych celów ustawy. Przykładowo dla gmin, które przejęły władztwo nad odpadami, jedynym kryterium podczas wyboru odbiorcy odpadów będzie najniższa cena. Z kolei szansą jest budowa nowego systemu. Ponadto prelegent zaznaczył, że każda zmiana wymaga poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. W gospodarce odpadami mogą to być innowacje technologiczne, zarządcze czy w zakresie konsultacji społecznych.

Joanna Kozłowska-Mikołajczyk z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) omówiła obowiązujące obecnie wybrane programy priorytetowe Narodowego Funduszu, umożliwiające dofinansowanie przedsięwzięć związanych z wdrożeniem nowego system...