Jakość powietrza którym oddychamy ma niewątpliwy związek ze stanem naszego zdrowia. Pomimo coraz nowszych, dobrze udokumentowanych doniesień medycznych o szkodliwości pyłów stanowiących zanieczyszczenie atmosfery w wielu regionach świata stan środowiska jest pod tym względem bardzo niezadowalający. Dotyczy to także Polski.

 Jakkolwiek większość zanieczyszczających powietrze pyłów jest pochodzenia naturalnego, to rozwój cywilizacji, a z nim rozwój przemysłu i komunikacji wprowadził dodatkowo nowe rodzaje pyłów, które dotąd nie występowały w przyrodzie. Organizmy żywe w trakcie ewolucji wykształciły mechanizmy obronne przed zanieczyszczeniami pochodzenia naturalnego, tzw. bariery ochronne, jednak w obliczu znacznej ilości i różnorodności zanieczyszczeń powstających w wyniku ludzkiej działalności bariery te okazują się niewystarczające, a nawet bezradne.
 
Powietrze zanieczyszczone pyłami wywiera szkodliwy wpływ nie tylko na ludzi i inne organizmy żywe, ale także na wytwarzane przez człowieka dobra materialne. Przykładem mogą być uszkodzenia sprzętu elektronicznego czy szybsze zużywanie się części maszyn (np. łożysk) w zapylonym powietrzu. Pyły mają szkodliwy wpływ również na rośliny1. Osadzające się na powierzchni liści cząstki pyłów pochłaniają światło oraz zatykają aparaty szparkowe, utrudniając fotosyntezę. Szczególnie niebezpi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?