Szykują się zmiany
Dyskusje dotyczące naprawy systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych toczą się w naszym kraju od co najmniej 10 lat, a ich efektem są kolejne ?drobne? nowelizacje prawa, które nie przekładają się na jakościowe zmiany systemu ani konkretne efekty dla rynku.
Ramy systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi wyznacza na poziomie prawa UE dyrektywa opakowaniowa, natomiast na poziomie prawa polskiego były to Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i Ustawa z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, a od 1 stycznia 2014 r. nowa ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych z 13 czerwca 2013 r. (DzU z 2013 r. poz. 888), która zastąpiła ustawę z 11 maja 2001 r. dotyczącą opakowań oraz część przepisów ustawy z 11 maja 2001 r. dotyczącej obowiązków przedsiębiorców, przejmując w dużej części rozwiązania z tych ustaw. Jednocześnie na poziomie gminnym kształtowany jest system gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym od lipca br. obowiązują nowe standardy w zakresie zbiórki selektywnej ?u źródła?.
Czas to pieniądz
Celem dokonanych zmian było stworzenie efektywnego systemu zbiórki i zagospodarowania odpadów opakowaniowych, gwarantującego osiągnięcie celów wynikających z dyrektyw UE. Obowiązujące przepisy prawa wprost wskazują, że producenci wprowadzający na rynek produkty lub wyroby w opakowaniach zobowiąza...