Tablice informacyjne w parkach
System znaków informacyjnych jest powszechnym rozwiązaniem w przestrzeni miejskiej. Stosuje się go także na terenach parkowych.
Zazwyczaj na ogrodzeniu w pobliżu bramy wejściowej umieszcza się nazwę oraz plan parku i regulamin jego użytkowania. W obiektach biletowanych pojawiają się tablice z informacjami o lokalizacji kasy i koszcie biletów. W obrębie parku niekiedy znajdują się tabliczki opisujące, np. pawilony, mosty i drzewa. Nie wszyscy zarządcy parków historycznych uważają za słuszne wprowadzanie tablic informacyjnych w sąsiedztwie parkowych budowli czy innych istotnych miejsc, gdyż takie oznakowanie niszczy klimat miejsca z pietyzmem odtwarzanego w wyniku prac konserwatorskich.
Czytelne i tożsame
Projektowanie znaków informacyjnych dla obiektów parkowych nie jest zadaniem łatwym. Tablice powinny być czytelne, dobrze widoczne, ale jednocześnie nie mogą dominować w przestrzeni ? czyż to nie paradoks?
Znaki informacyjne stosuje się w miejskich parkach publicznych i można podzielić je na kilka grup:
- porządkowe, do których zaliczają się regulamin parku oraz nakazy i zakazy, dotyczące np. pływania, łowienia ryb, poruszania się określonymi trasami czy zbierania nieczystości po psach,
- informacyjne, zawierające podstawowe da...