W ustawie Prawo zamówień publicznych, która weszła w życie w marcu 2004 r., po raz pierwszy pojawił się zapis mówiący o tajemnicy przedsiębiorstwa. Jednak ustawodawca zupełnie zapomniał o tym, żeby zdefiniować to pojęcie, wskutek czego pojawiło się wiele nieporozumień.

W art. 96 ust. 4 tej ustawy czytamy, iż nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert, zastrzegł, że nie mogą one być udostępniane.
Zgodnie z zapisem art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności. Jest to jedyny przypadek, kiedy część dokumentacji przetargowej pozostaje niejawna (zgodnie z art. 8 ust. 2).

Orzecznictwo
Definicja tajemnicy przedsiębiorstwa, zawarta w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, nie wyjaśnia w pełni tego terminu. Dlatego w tej sytuacji należy odnieść się do wyroku Sądu Najwyższego (SN) z 3 października 2000 r. (I CKN 304/00), który określa, kiedy daną informację można uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa. Musi ona spełniać łącznie trzy warunki: mieć charakter techniczny (odnoszący s...