Zagraniczne imprezy wystawiennicze rosną w siłę. Coraz więcej firm z branży wod-kan przenosi swoją aktywność marketingową poza polski rynek. Mimo to nasze rodzime targi nie tracą zwolenników. W tym roku swój udział w Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN zapowiedziało ponad 360 wystawców.
Tegoroczna, XIX już edycja imprezy organizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” odbędzie się w dniach 24-26 maja w malowniczo położonym Centrum Targowo-Wystawienniczym na terenach Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. Organizatorzy przewidują, że w tym roku targi odwiedzi, podobnie jak w roku ubiegłym, ok. 10 tys. gości. Wystawcy zaprezentują bogatą ofertę rozwiązań technicznych, technologicznych, urządzeń i usług dla branży wod-kan. Tradycyjnie na stoiskach nie zabraknie nowości.
 
Powiew świeżości
Firma Biorock Sárl zaprezentuje podczas targów nowoczesną przydomową oczyszczalnię ścieków Biorock®. Ten unikatowy system to pierwsza na świecie mała oczyszczalnia ścieków działająca bez urządzeń elektrycznych, która uzyskała certyfikat CE EN 12566-3 w renomowanej niemieckiej jednostce badawczej PIA (Prüfinstitut für Abwassertechnik) w Akwizgranie. System składa się z dwóch zbiorników: typowego osadnika wstępnego oraz serca systemu, które stanowi reaktor, działający na zasadzie złoża biologiczno-filtracyjnego. W oczyszczalni, jako podłoże wykorzystano materiał na bazie wełny mineralnej, co powoduje, że ścieki, zamiast spływać szybko w dół, przesączają się powoli przez warstwy złoża. Kluczem do wysokiej skuteczności oczyszczalni jest zapewnienie jej dobrej wentylacji grawitacyjnej. System charakteryzuje się wysoką efektywnością działania. Badania w PIA wykazały skuteczność usuwania BZT5 i zawiesiny ogólnej w ok. 99%, a ChZT – w ok. 96%, co stawia oczyszczalnię Biorock na pozycji lidera w swoim segmencie.
Firma Eko Partnerzy, będąca wyłącznym przedstawicielem fińskiego przedsiębiorstwa Finnchain Oy, pokaże nowe rozwiązanie zgarniacza łańcuchowego do zbiorników radialnych. Urządzenie przeznaczone jest do osadników w oczyszczalniach ścieków, jak również w stacjach uzdatniania wody. Najważniejszym komponentem w omawianych zgarniaczach stosowanych w osadnikach radialnych jest łańcuch, który porusza się w innej pozycji w porównaniu do konstrukcji standardowych łańcuchów. Firma Finnchain opracowała specjalny typ łańcucha ConicPinTM przeznaczony do osadników radialnych ze szpilką stożkową. Główne zalety systemu to niskie zużycie energii, sprawne działanie bez konieczności użycia smarów, trwałe i nietrudne do wymiany części, lekkie komponenty oraz łatwość przykrycia.
Koszalińska firma EkoWodrol zaprezentuje podczas targów WOD-KAN w Bydgoszczy zupełnie nowy produkt na rynku europejskim. Kolumny odpowietrzająco-napowietrzające EKON oraz płucząco-spustowe EKOS, które jako jedyne, oprócz podstawowych funkcji odpowietrzania i napowietrzania umożliwiają płukanie i opróżnianie rurociągu w dowolnym kierunku oraz pełną obsługę z poziomu terenu. Urządzenia te zabezpieczają rurociąg przed wahaniem ciśnień, suchobiegiem pomp, uderzeniami hydraulicznymi czy zmniejszeniem natężenia przepływu. Umożliwiają płukanie i opróżnianie rurociągu kanalizacji ciśnieniowej dzięki możliwości zamontowania w kolumnie stojaka hydrantowego poprzez opatentowane, innowacyjne szybkozłącze. Zalety kolumn firmy Szuster System to, poza funkcjami użytkowymi, bezpieczeństwo i łatwość eksploatacji z poziomu terenu, skrócenie czasu montażu w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, a także realizowanie zarówno funkcji odpowietrzająco-napowietrzających, jak i płuczących w jednym urządzeniu.
Firma Hydro-Vacuum corocznie prezentuje swoje produkty na targach WOD-KAN, zwracając uwagę na to, co nowego w ofercie. W tym roku będzie to kilkanaście urządzeń, takich jak pompy głębinowe nowej konstrukcji, pompy do ścieków, w tym o wysokich podnoszeniach, dwustrumieniowe pompy w układzie pionowym, uzupełniające typoszeregi pomp pionowych wielostopniowych oraz nowe konstrukcje przepompowni. Na uwagę zasługuje także system monitoringu układów pompowych Hydro-Vacuum. Jest to inteligentny system sterowania i monitorowania pracy obiektów rozproszonych w trybie on-line z wykorzystaniem technologii GPRS i Internetu. System umożliwia bezproblemowe sterowanie i monitorowanie pracy m.in. takich obiektów jak tłocznie i przepompownie ścieków.
Tegoroczna edycja targów WOD-KAN stała się okazją do polskiej premiery produktu firmy Inter Global – geofonu Aqua M300. Wielofunkcyjne urządzenie przeznaczone jest do punktowej lokalizacji nieszczelności w sieciach wodociągowych. Aqua M300 otwiera nowy rozdział w zakresie poszukiwania wycieków metodą akustyczną, łącząc w sobie szereg zaawansowanych funkcji umożliwiających precyzyjną lokalizację wycieków. W odpowiedzi na potrzeby klientów, firma Inter Global wprowadziła na polski rynek nowy model geofonu przy zachowaniu wszystkich niezbędnych funkcji i zalet stosowanych w urządzeniach najwyższej klasy. Geofon Aqua M300 umożliwia zwiększenie skuteczności działania poprzez wbudowany czujnik H2 do wykrywania mikronieszczelności. Posiada również opcje trasowania rur metalicznych i niemetalicznych.
Firma TopSerw proponuje zdroje fontanny wody pitnej przeznaczone do zastosowań wewnętrznych w obiektach sportowych, w centrach handlowych, szkołach czy biurach. Urządzenia stosowane są również do zastosowań zewnętrznych, takich jak: parki, deptaki, ogrody miejskie czy place zabaw. Zdroje wodne zapewniają stały dostęp do wody pitnej wszystkim spragnionym. Urządzenia są estetyczne, dopasowują się do każdego otoczenia, dodatkowo istnieje możliwość wybrania indywidualnego stylu wykończenia powierzchni korpusu. Zdroje fontanny wody pitnej instalowane są wszędzie tam, gdzie liczy się estetyka i odpowiednie komponowanie z otaczającą architekturą. Dodatkowym walorem zdrojów wodnych jest fakt, że mogą być montowane w miejscach narażonych na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
Podążając za rosnącymi wymaganiami klientów, firma Wavin opracowała nowe modele skrzynek Aquacell, będące rozwinięciem dotychczasowej konstrukcji skrzynek Azura. W skład linii Aquacell wchodzą trzy typy produktów. Są to skrzynki Aquacell Lite – zielone, lekkie, przeznaczone do stosowania wyłącznie na terenach zieleni, cieszące się popularnością wśród klientów indywidualnych, Aquacell (Core) – ciemnoniebieskie, najbardziej przypominają skrzynki Azura, oraz Aquacell Plus – jasnoniebieskie, o dużej wytrzymałości, przeznaczone do stosowania w najniższych warstwach modułów, posiadające kanał inspekcyjny. W zależności od przewidywanej lokalizacji istnieje możliwość różnorodnej konfiguracji trzech modeli skrzynek Aquacell. W jednym układzie zbiornika mogą występować wszystkie trzy rodzaje. Jest to możliwe dzięki jednakowemu wymiarowi skrzynek – 1000x500x400 mm.
 
Technologie XXI w. w służbie wod-kan
W odpowiedzi na rosnące wymagania klientów producenci prześcigają się w tworzeniu udogodnień umożliwiających automatyczną i bezobsługową pracę urządzeń. Wielu wystawców zapowiedziało prezentację takich technologii podczas tegorocznej edycji targów WOD-KAN.
Wśród nich znalazła się m.in. firma Hach Lange, która zaprezentuje spektrofotometr DR 3900 VIS, pracujący w technologii RFID (Radiowy System Automatycznej Identyfikacji). Technologia zapewniająca niezawodną identyfikację umożliwia śledzenie próbek, aż do miejsca ich odbioru. Wszystkie istotne informacje, tj. miejsce pobrania, osoba pobierająca, data oraz godzina są zapisane na plakietce RFID, umieszczonej na butelce próbki. Można także w kilka sekund przesłać dane do laboratorium korzystając z opcji odczytu RFID w urządzeniu DR 3900. Dzięki nowemu kodowi kreskowemu 2D, umieszczonemu na kuwecie, fotometr rozpoznaje również numer partii oraz datę ważności odczynników. Wyniki pomiarów procesowych można porównać z wartościami referencyjnymi, zapisanymi w urządzeniu za pomocą połączenia LINK2SC między przetwornikiem SC a DR 3900. Przesyłanie danych odbywa się w bezpieczny i wygodny sposób za pomocą sieci komputerowej z wykorzystaniem złącza USB lub połączenia z siecią Ethernet.
Szeroki wachlarz ofertowy Fabryki Armatury Jafar został wzbogacony o systemem zdalnego monitorowania hydrantów. Jego zasadniczym elementem jest urządzenie montowane bezpośrednio w hydrancie, umożliwiające kontrolę poziomu wody oraz pozwalające na wykrycie próby zdjęcia aluminiowych gniazd z nasady oraz kaptura. W przypadku, gdy nastąpi pobór wody z hydrantu bądź zostaną zdjęte gniazdo lub nasada, to informacja o takim zdarzeniu będzie natychmiast przekazana za pośrednictwem publicznej sieci GSM do odpowiednich organów, umożliwiając im podjęcie natychmiastowej reakcji. Generowana informacja, oprócz typu zdarzenia, zawiera również dane identyfikujące hydrant, między innymi jego współrzędne GPS. Drugim elementem systemu jest urządzenie odbierające informację. Może być to zwykły telefon komórkowy lub komputer z modemem GSM i dedykowaną aplikacją. W przypadku telefonu komórkowego komunikaty przesyłane są w formie SMS.
Najnowszym produktem firmy Logica Poland jest System Powiadomienia Klientów, będący prostym w obsłudze urządzeniem do wysyłania wiadomości SMS oraz e-mail. Dzięki wbudowanemu „managerowi usługi”, można dowolnie zmieniać parametry wiadomości oraz projektować indywidualne szablony SMS lub e-mail, co następnie pozwala korzystać z nich automatycznie, ustawiając datę i godzinę wysyłania. System Powiadomienia Klientów jest zintegrowany z pozostałymi systemami firmy Logica Poland i stanowi uzupełnienie funkcjonalności internetowego biura obsługi klienta. Za pomocą systemu możliwe jest wysyłanie powiadomień o wystawionych fakturach (kwota, numer), awariach, przerwie w pracy, a także informacji o charakterze marketingowym (imprezy, akcje reklamowe itp.). Wdrożenie systemu wspiera działanie przedsiębiorstwa w zakresie przekazywania informacji mających kluczowe znaczenie dla jego funkcjonowania.
Firma Homa wprowadziła na rynek zintegrowany system monitoringu wibracji pomp – HOMA VICON. Produkt podczas targów promować będzie przedsiębiorstwo Tiga Pumps, wyłączny przedstawiciel Homa w Polsce. HOMA VICON jest nowatorskim urządzeniem wykrywającym i monitorującym wszystkie wibracje powstałe na stanowisku pracy pompy. System przeprowadza szczegółową analizę awarii, poczynając od rejestracji przebiegu dysfunkcji, a kończąc na zapisie danych, umożliwiających opracowanie metody zapobieżenia powtórnym usterkom. Wczesne wykrycie uszkodzeń znacznie redukuje koszty naprawy pompy. Szybka reakcja w początkowym stadium awarii pompy może uchronić eksploatatora przed koniecznością wymiany głównych podzespołów urządzenia. Szczegółowa i dokładna analiza wibracji pomp zatapialnych realizowana jest przez system czujników oraz elementy monitorujące, zintegrowane z pompą.
 
O benchmarkingu słów kilka
Jak co roku targom towarzyszyć będą liczne konferencje i spotkania branżowe, podejmujące tematy ważne dla sektora wod-kan. Tegoroczna edycja konferencji organizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” poświęcona będzie systemowi benchmarkingu przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce oraz standardom branżowym. W lutym 2010 r. IGWP rozpoczęła prace mające na celu stworzenie systemu, który umożliwi obiektywne porównanie efektywności działalności krajowych przedsiębiorstw wod-kan z uwzględnieniem ich lokalnej specyfiki. Efektem pracy grupy roboczej jest projekt stanowiący polski wariant branżowy benchmarkingu, zawierający dobór wskaźników służących ocenie funkcjonowania sektora. IGWP we współpracy z przedstawicielami nauki i praktykami opracowuje standardy branżowe. Konferencja stwarza możliwość poinformowania zainteresowanych o propozycjach standardów już opracowanych i dyskusji nad kolejnymi pozycjami, które mogą pomóc w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Planowane są także spotkania bilateralne, które mają na celu ułatwienie kontaktów zainteresowanych klientów z instytucjami kredytującymi inwestycje, a także stworzenie dodatkowej możliwości zebrania informacji nt. dofinansowania projektów wodociągowo-kanalizacyjnych z funduszy Unii Europejskiej. Podczas targów w specjalnie przygotowanym punkcie informacyjnym będzie można spotkać się z konsultantami Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Targi po raz kolejny staną się okazją do poznania nowości technicznych, spotkań branżowych i przede wszystkim do wymiany poglądów i doświadczeń.
 

Martyna Matuszczak