Polska aura przyniosła w tym roku sporo niespodzianek. Czym zaskoczy nas jesień? Na pewno nie Targami POLEKO, które już na stałe zagościły w listopadowym kalendarzu. Ich tegoroczny temat – Zmiany klimatu – w kontekście ostatnich meteorologicznych anomalii wydaje się bardzo „na czasie”.

Ta jedna z większych imprez wystawienniczych z zakresu ochrony środowiska odbędzie się w dniach 21-24 listopada tradycyjnie – w Poznaniu. Hasło przewodnie tegorocznych Targów wiąże się z przypadającą rocznicą wejścia w życie Protokołu z Kioto, a Komisja Europejska zapoczątkowała właśnie wieloletnią kampanię pod tym samym tytułem.
Wzorem lat ubiegłych ekspozycja Targów zostanie podzielona na odrębne sektory tematyczne: Woda i ścieki, Energia, Powietrze – hałas – wibracje, Odpady i Edukacja ekologiczna.
Zwiedzający będą więc mieli ułatwioną drogę do poszukiwanych ekspozycji.

Co nowego na stoiskach?
62,9% zwiedzających jako główny powód wizyty na Targach podaje możliwość zapoznania się z nowościami w branży. Aby ułatwić dotarcie do nich, stoiska, na których eksponowane są nowe produkty, wyróżniane są specjalnym znakiem.
Jedną z nowości będzie hydrooptyczna dezynfekcja wody. Metoda polega na dezaktywacji żywych organizmów za pomocą polichromatycznego promieniowania UV. Urządzenie będzie można obejrzeć na stoisku firmy GreenTechEurope. Hach Lange-HQD zaprezentuje przenośną elektrochemię cyfrową. Urządzenia te są wyposażone w inteligentne elektrody do pomiarów pH, tlenu, przewodności i potencjału redox w wodzie i ściekach. Podobne przyrządy do tego typu pomiarów pokaże Elmacron AB. Multiparametryczne mierniki do badania pH, tlenu, zasolenia, temperatury i ciśnienia zaprezentuje także Hanna Instruments.
Przykre zapachy w oczyszczalniach ścieków to spory problem. Ich redukcję dzięki urządzeniom do oczyszczania powietrza zademonstruje BalticNet-PlasmaTec. Stężenia substancji zapachowych oznaczane są metodą olfaktometrii. W ramach ekspozycji „gości z antypodów”, gdzie znajdą się produkty australijskich firm, będzie można obejrzeć AutoWellWasher opatentowany przez firmę McBerns, zapobiegający osadzaniu się tłuszczu na ścianach i urządzeniach używanych we wszystkich oczyszczalniach i systemach kanalizacyjnych. Z kolei serię kompaktowych instalacji do podczyszczania ścieków przemysłowych zaprezentuje Enviro – Chemia Polska. Charakteryzują się one pełną automatyką procesu, przepustowością 1-200 m3/d oraz wizualizacją pracy na ekranie dotykowym. Do obróbki ścieków przemysłowych służy także technologia SCANTEK wdrażana przez firmę Kemtek AB. Została ona opracowana specjalnie w celu uzdatniania ścieków z przemysłu galwanicznego, produkcji obwodów drukowanych i malowania proszkowego.
Na stoisku Filox będzie można zapoznać się z zasadami działania filtru FW, przepłukiwanego zwrotnym strumieniem wody, zbliżonym do filtrów piaskowych, lecz charakteryzującym się większą wydajnością. Nową generację przepustnic S+S typu R będzie można zobaczyć na stoisku firmy Corol. Produkty mają zastosowanie w wodzie pitnej – surowej i uzdatnionej, chłodzącej oraz zanieczyszczonej chemicznie, a także przy ściekach komunalnych i przemysłowych.
Wśród nowości nie zabraknie też novum z dziedziny informatyki. DHI Polska zaprezentuje oprogramowanie na potrzeby zarządzania w dziedzinach gospodarki wodnej oraz ochrony środowiska. Z kolei nową generację monitorów PowerMon zaprezentuje SX Process Equipment. Są one przeznaczone do sterowania procesami obróbki wody i ścieków. PowerMon zaprojektowany jest specjalnie do eksploatacji ciągłej w typowo przemysłowym środowisku. Mierzy śladowe stężenia w cieczach mokrą metodą chemiczną. Z najnowszymi wersjami pakietów oprogramowania komputerowego wspomagającego inspekcję kanalizacji ściekowej będzie można zapoznać się na stoisku firmy Gamm-Bud. Ciekawostką w tym rozwiązaniu są moduły umożliwiające integrację programu inspekcyjnego z mapami cyfrowymi w systemie GIS. Gamm-Bud działa także w obszarze renowacji i napraw kanalizacji ściekowej. Nowością z tej dziedziny będzie technologia napraw kanalizacji przy użyciu rękawa nasączanego żywicą i utwardzanego przy użyciu promieniowania ultrafioletowego.

Trochę teorii
POLEKO to nie tylko stoiska i wizualna oprawa – organizatorzy zadbali także o akcent seminaryjny. Tradycyjnie już dzień przed oficjalnym otwarciem Targów, 20 listopada, rozpocznie się Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny pod hasłem „Jedna Europa – wspólne środowisko”, organizowany przez firmę Abrys. W ramach Zjazdu odbędą się wykłady m.in. na temat finansowania działań z zakresu ochrony środowiska. Ponadto zostaną na nim omówione konsekwencje niewywiązania się przez państwa członkowskie z postanowień zawartych w dyrektywach UE dotyczących gospodarki wodno-ściekowej. Posłuchać będzie można także o flamandzkich technologiach w gospodarce wodno-ściekowej, m.in. o technologii suszenia osadów ściekowych. W drugim dniu Targów rozpocznie się cykl seminariów towarzyszących spotkaniu dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej pt. „Nie tylko woda i ścieki”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Aquanet (Poznań). Jako ciekawostka zostaną zaprezentowane usługi inne niż te, które są bezpośrednio związane z dystrybucją wody i odprowadzaniem ścieków. Jednym z bloków tematycznych spotkania Aquanetu będą „Światłowody w infrastrukturze kanalizacyjnej”. Zostanie również przedstawiony wykład specjalny tego bloku dotyczący ścieków i wody jako źródła energii dla systemu ciepłowniczego. Seminariom będą towarzyszyć pokazy specjalistycznego pojazdu, służącego do monitorowania sieci kanalizacyjnej kamerą TV. W ramach POLEKO Związek Miast Polskich zorganizuje seminarium nt. gospodarki wodno-ściekowej. Część „wykładową” urozmaici film zrealizowany w ramach projektu „Polska w UE – lepsza jakość życia w miastach”.
Tradycyjnie już targową ciekawostką będzie „Turniej maszyn wodnych”, organizowany przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Łodzi. Nie zabraknie również atrakcji w postaci Parku Techniki Komunalnej, Salonu aparatury kontrolno-pomiarowej oraz ekspozycji pomp dla gospodarki wodno-ściekowej. Z kolei w ramach organizowanego przez firmę Abrys Forum Czystej Energii część wykładów zostanie poświęcona gospodarce osadami ściekowymi. Będzie mowa m.in. o przetwarzaniu osadów w drodze uwęglania, a praktyczny wydźwięk tego problemu ukażą doświadczenia konkretnych przedsiębiorstw.
Na POLEKO swoje ekspozycje zaprezentuje ponad 700 firm z Polski i zagranicy.
Pozostaje mieć nadzieję, że hasła dotyczące ochrony środowiska, niesione przez tę ogromną imprezę wystawienniczą, nie pozostaną bez echa.

Ewa Gosiewska