Strome, skaliste zbocza, ostre szczyty, postrzępione grzbiety, wartkie potoki, rozległe doliny, oraz piętrowy układ roślinności to niektóre elementy tatrzańskiego krajobrazu, które mogli podziwiać uczestnicy XI Sympozjum Naukowo-Technicznego WOD-KAN-EKO 2008. Do Zakopanego przyjechało ponad 170 uczestników, wśród których obecni byli również przedstawiciele firm oferujących swoje produkty i technologiczne rozwiązania. Spotkanie zostało zorganizowane przez firmę BMP. Patronat honorowy nad trzydniową konferencją (19-21 listopada 2008 r.) objęło Ministerstwo Środowiska i Infrastruktury oraz Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Z kolei honorowym gospodarzem było Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach.
Polska, podpisując traktat akcesyjny, zobowiązała się do realizacji polityki wodnej Unii Europejskiej. Niewywiązanie się z realizacji Ramowej Dyrektywy Wodnej może nieść za sobą znaczące konsekwencje. Skutki finansowe w postaci opłat karnych za opóźnienia mogą być liczone w dziesiątkach, a nawet setkach milionów euro. Podczas konferencji Michał Góra z Ministerstwa Środowiska zapewniał, że niemożliwe są zaniechania w realizacji RDW. – Wiele prac podjętych od 2000 r. nieformalnie, a od 2004 r. formalnie, z chwilą podpisania traktatu akcesyjnego już zostało wykonanych lub obecnie znajdują się w fazie realizacji, a nawet finalizacji – przekonywał M. Góra. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej wymusza również dostosowanie prawa polskiego do przepisów unijnych.
Podczas konferencji została zaprezentowana również tematyka odnowy i wymiany systemów wodociągowych i kanalizacyjnych. Wojciech Dąbrowski z Politechniki Krakowskiej zwrócił uwagę na to, że w przypadku systemów wodociągowych do renowacji zaleca się głównie cementowanie. – Cementyzacja to dobra, tania i sprawdzona metoda, a im większa jest średnica rurociągów, tym bardziej jest ona opłacalna w stosunku do kosztów budowy nowej sieci – podkreślił W. Dąbrowski.
Polska należy do najbardziej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej w zakresie zagospodarowania osadów ściekowych, jednak jak podkreślił Tadeusz Pająk (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), jeszcze sporo czasu będziemy musieli doganiać znajdujące się w czołówce państwa, takie jak: Niemcy, Holandia, Belgia i Francja. – Niezbędny jest w naszym kraju dokument, podobny do Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, który szczegółowo zająłby się działaniami w zakresie osadów ściekowych – zaznaczył T. Pająk.
Konferencja została tradycyjnie połączona ze zwiedzaniem obiektów. Tym razem uczestnicy mogli się zapoznać ze sposobem oczyszczania ścieków w oczyszczalni „Łęgi” w Zakopanem oraz z nowoczesną technologią uzdatniania wody zastosowaną w SUW w Suchej Beskidzkiej.
Na czas sympozjum Tatry przybrały piękną, zimową szatę. Nie zniechęciło to najbardziej zagorzałych turystów, którzy w wolnej chwili eksplorowali urokliwe tatrzańskie doliny lub zwiedzali pobliskie jaskinie.


Małgorzata Masłowska-Bandosz