Techniczne aspekty produkcji wierzby energetycznej
Rozwój energetyki w kierunku wykorzystania biomasy drzewnej musi być związany z rozwojem upraw roślin energetycznych, charakteryzujących się odpowiednio wysokim plonowaniem, o rocznej wydajności z hektara plonu o wartości energetycznej ponad 300 GJ. Krajowa energetyka (zawodowa i rozproszona) zużywa rocznie ponad 100 mln ton węgla. Przy tej skali zużycia paliw, zastąpienie średnio 10% węgla zrębkami wierzbowymi zapewniłoby odbiór plonów z ponad 0,5 mln ha plantacji wierzby.
Wdrożenie nowej technologii zawsze wymaga rozwiązania szeregu problemów technicznych, wynikających ze specyfiki przedsiębiorstwa. Także w przypadku technologii współspalania biomasy drzewnej z węglem należy pamiętać o uwarunkowaniach technicznych, związanych z wprowadzaniem nowego paliwa do praktyki przemysłowej.
Sezonowanie biomasy drzewnej
Jest to pierwszoplanowe zagadnienie, decydujące o powodzeniu wdrożenia biomasy drzewnej do energetyki. Długość okresu od momentu ścinki drzewa do jego wykorzystania w kotle może wynosić kilka miesięcy, gdyż zbioru dokonuje się w okresie od zakończeniu wegetacji przez rośliny (ok. 15 listopada) do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacji (ok. 15 marca). Wilgotność zbieranego drewna jest wysoka (43-58%), w zależności od terminu zbioru. Magazynowanie takich zrębków na wolnym powietrzu, w stosach o dużej objętości, w ...