Wśród wielu technologii unieszkodliwiania odpadów obecnie zainteresowanie wzbudzają tylko te metody, które proponują utylizację, są wydajne i niezbyt kosztowne. Grupą technologii, które coraz częściej brane są pod uwagę, są metody pirolityczne, a nawet ich najdroższa forma, czyli metoda plazmowa.

Na tle pozostałych technologii metoda unieszkodliwiania odpadów w wysokotemperaturowym reaktorze pirolitycznym wyróżnia się kilkoma zasadniczymi zaletami. Podstawową zaletą jest jej uniwersalność, tzn. możliwość przyjęcia wszelkich odpadów (w tym zmieszanych).
Odpady należą do tych materiałów, które po wykorzystaniu w postaci nieprzetworzonej są usuwane na składowiska, z ujemnymi skutkami dla środowiska przyrodniczego. Technologie stosowane dla uniknięcia zanieczyszczenia, stosowane w nowych zakładach przeróbki i unieszkodliwiania odpadów (o różnej zresztą technologii i konfiguracji), zwykle spełniają wszelkie wymagania współczesnego prawa, jednakże są przedmiotem protestów ze strony ekologów i grup społecznych. Protesty przeciw nowoczesnym składowiskom i spalarniom odpadów stanowią element rzeczywistości, z którym należy się liczyć.
Piroliza odpadów to względnie nowe pojęcie w gospodarce odpadami, nie przez wszystkich należycie rozumiane.

Surowce
i produkty
Zużycie koksu [kg/Mg]

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php