Niezwykle istotne są badania mikroinstalacji wykorzystujących bioodpady do produkcji energii i paliw odnawialnych, co może stanowić dodatkowe źródło dochodów dla posiadaczy małych i średnich gospodarstw rolnych (< 50 ha).

W zakresie technologii produkcji wzbogacania i wykorzystania biogazu zaprojektowano, zbudowano i przebadano w ramach realizowanego strategicznego projektu (podsumowanie projektu w wydaniu 12/2015) mikrobiogazownie z układem kogeneracji Energa 20/PG o mocy 10 kWe/30kWc oraz układ wzbogacania biogazu z systemem absorpcyjnym typu SFR (z wirującą cieczą) o mocy przerobowej wynoszącej 200 m3 biogazu.

Niezwykle istotne są badania mikroinstalacji wykorzystujących bioodpady do produkcji energii i paliw odnawialnych, co może stanowić dodatkowe źródło dochodów dla posiadaczy małych i średnich gospodarstw rolnych (< 50 ha). W przypadku odpadów mocno uwodnionych w badaniach skupiono się na technologiach fermentacji metanowej i etanolowej. Wiele uwagi poświęcono rozwojowi małych (10 kWe) mikrobiogazowni rolniczych. Uzasadnieniem dla podjęcia tych prac jest rozdrobnienie polskiego rolnictwa, w tym fakt istnienia ponad 100 000 gospodarstw rolnych o wielkości 20-50 ha, które potencjalnie mogłyby być zainteresowane nabyciem tego typu instalacji. Prace prowadzono m.in. na Politechnice Gdańskiej w zespole prof. Jana Hupki oraz na Politechnice Śląskiej w zespole prof. Jana Cebuli, a w zakresie kogeneracji ? w IMP PAN.<...