W miejskiej oczyszczalni ścieków w Łomży rocznie powstaje ok. 7 tys. ton osadów ściekowych o uwodnieniu 80%. Sposobem ich zagospodarowania jest termiczna mineralizacja z odzyskiem ciepła ze spalania do suszenia odwodnionych osadów.
 
Efektywne metody mechaniczno-biologiczne często w połączeniu z chemicznym wspomaganiem oczyszczania ścieków przyczyniają się do wzrostu ilości powstających osadów w oczyszczalniach ścieków. Zmusza to eksploatatorów do podejmowania działań i szukania rozwiązania problemu tych odpadów?
Ustawa o odpadach, Polityka Ekologiczna Państwa i Krajowy Plan Gospodarki Odpadami określają zasady i kierunki zagospodarowania osadów ściekowych. Głównym celem do 2018 r. będzie przede wszystkim ograniczenie ich składowania, zwiększenie ilości osadów przetwarzanych przed wprowadzaniem do środowiska oraz przekształcanych termicznie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży zdecydowało się na wprowadzenie procesu termicznej mineralizacji osadów z odzyskiem ciepła ze spalania do suszenia odwodnionego osadu. Termiczne przekształcanie osadów ściekowych pozwala na nawet kilkunastokrotną redukcję masy osadów powstających w procesie oczyszczania ścieków.
 
Krok po kroku
Pracę nad projektem podjęto w 2004 r. (studia,...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?