Termiczne przekształcenie osadów ściekowych
Ograniczenia dotyczące rolniczego wykorzystania osadów ściekowych oraz ich deponowania na składowisku komunalnym wymuszają konieczność poszukiwania nowych i skutecznych rozwiązań w zakresie zagospodarowania tych odpadów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest energetyczne ich unieszkodliwianie lub odzysk.
W ostatnich latach dało się zauważyć intensywny rozwój sieci kanalizacyjnej, powstały też nowe oczyszczalnie ścieków. W wyniku tych zmian ponad 85% mieszkańców miast oraz 20% mieszkańców wsi ma obecnie dostęp do centralnej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Negatywną konsekwencją rozbudowy infrastruktury kanalizacyjnej jest jednak problem zagospodarowania powstałych w oczyszczalniach ścieków odpadów, czyli tzw. komunalnych osadów ściekowych.
Dotychczasowe sposoby przeróbki osadów ściekowych w Polsce polegają głównie na ich zagęszczaniu, stabilizacji i higienizacji. Tak przetworzone osady są następnie wykorzystywane rolniczo, a także pozarolniczo-przyrodniczo lub są kierowane na składowiska komunalne. Dyrektywa 86/278/EWG (tzw. osadowa), która ogranicza rolnicze i pozarolniczo-przyrodnicze wykorzystanie osadów ściekowych, oraz dyrektywa 99/31/WE w sprawie składowania odpadów wymusiły zmiany w krajowych ustawach, dotyczące wykorzystania i składowania osadów. Znowelizowane rozporządzenie o odpadach (Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 12 czerwca 2007 r. ? DzU nr 121, poz. 832) wprowadziło istotne zmiany w ...