W myśl przepisów unijnych, zakłady przemysłowe zobowiązane są do kompleksowej analizy wszystkich procesów technologicznych, uwzględniając zużycie surowców i energii, ilość wytworzonych ścieków, odpadów i ogólnej ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, zgodnie z przyjętą klasyfikacją odpadów oraz listą odpadów niebezpiecznych.
Zakłady zobowiązane są do posiadania tzw. zintegrowanych zezwoleń środowiskowych, określających dozwoloną emisję zanieczyszczeń na poziomie bezpiecznym dla środowiska oraz zapobiegającym przemieszczaniu się zanieczyszczeń pomiędzy ekosystemami. Zezwolenia środowiskowe rozpatruje się pod kątem zgodności technologicznej i produkcyjnej danej instalacji z tzw. najlepszymi dostępnymi technologiami (BAT). Zaakceptowane i dopuszczane są tylko te technologie, które najefektywniej zredukują i unieszkodliwiają zanieczyszczenia1. Istnieje więc potrzeba opracowywania coraz lepszych, efektywniejszych i bardziej opłacalnych technologii utylizacji ścieków przemysłowych, tak by spełniały wymagania dotyczące jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi oraz substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego2.
Jedną z bardzo obiecujących technologii oczyszczania ścieków przemysłowych jest termofilna tlenowa biodegradacja. Metoda sto...