Terytorializacja polityki rozwoju
Rząd przygotowuje zmiany w przepisach urbanistycznych ? w przedstawionym do społecznych konsultacji Kodeksie urbanistyczno-budowlanym, a także przez nowelizację przepisów dotyczących zasad prowadzenia polityki rozwoju. Wytyczną w obu przypadkach, zbliżającą obie sfery planowania, są zapisy Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Polityka rozwoju realizowana jest obecnie poprzez system gospodarczo-społecznego programowania rozwoju, nawiązujący do warunkowej zasady programowania, narzuconej beneficjentom funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Z uwagi na kluczową rolę tych funduszy w procesie przemian cywilizacyjnych Polski w ostatnim dziesięcioleciu strategiczne dokumenty rozwoju zajęły bardzo wysoką pozycję w systemie wdrażania polityk publicznych. Rozwiązania systemowe i jakość kadr są na wysokim poziomie. Jednak wobec spodziewanych zmian w zakresie i sposobie finansowania polityki rozwoju przez UE w nadchodzących latach oraz akcentowania potrzeby terytorialnego podejścia do rozwoju system ten wymaga zmian dostosowawczych.
Od ?specustawy? do patologii
Sfera planowania przestrzennego ma obecnie dość luźne związki ze sferą gospodarczego i społecznego programowania rozwoju. System zarządzania przestrzenią ukształtowany został zasadniczo przed procesem transformacji i w ostatnich dwóch dekadach przeszedł jedynie ograniczony proces dostosowawczy. Z czasem przestał on być skuteczny, a jego wdrożeniowa i ...