W przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi status obowiązanego do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami posiada wspólnota albo spółdzielnia mieszkaniowa. Regulacja ta wraz z uzależnieniem wysokości stawek od okoliczności selektywnego odbierania odpadów rodzi pytanie o sposób kształtowania wysokości opłaty, gdy tylko część mieszkańców segreguje odpady.

Zgodnie z art. 6h Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. DzU z 2016 r. poz. 250, ze zm., dalej: u.c.p.g.), właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, są obowiązani ponosić na rzecz gminy, na terenie której są położone ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Podatnik opłaty

Jeżeli nieruchomość zabudowana jest budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu ? jak wyraźnie stanowi art. 2 ust. 3 u.c.p.g. ? obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową. Z kolei w myśl art. 2 ust. 3b u.c.p.g. osoba, której służy spółdzielcze prawo do lokalu, lub osoba faktycznie zamieszkująca lokal należący do spółdzielni mieszkaniowej nie jest obowiązana do wykonywania obowiązków właściciela nieruchomości, wynikających z ustawy. Wyjaśnić przy tym należy, że zastosowania w treści art. 2 ust. 3 u.c.p.g. przez ustawodawcę sformułowania ?obciążają? nie nale...