Tym razem wybór padł na Giżycko. Co roku na miejsce Ogólnopolskiego Forum Wymiany Doświadczeń w Dziedzinie Eksploatacji Oczyszczalni Ścieków organizatorzy wybierają inne miasto. I zawsze jest to krajobrazowo piękny zakątek. Na Mazurach w dniach 20-22 kwietnia brakowało jeszcze żagli i szant, ale w końcu sezon dopiero raczkował. Nie zabrakło natomiast jak zwykle praktycznych rozwiązań dla eksploatatorów.

Organizatorem czwartej edycji Forum, jak co roku, było Stowarzyszenie Eksploatatorów Obiektów Gospodarki Wodno-Ściekowej. Miesięcznik „Wodociągi-Kanalizacja” objął patronat medialny nad imprezą. Na spotkaniu zaprezentowało się kilka polskich oczyszczalni ścieków.
Analizy technologii oczyszczania ścieków komunalnych w oczyszczalni w Gryficach dokonała Beata Pszczoła-Bryńska. Zastosowano tu technologię oczyszczania ścieków opartą na jednoosadowym, trzyfazowym procesie osadu czynnego „Bardenpho”. System ten jest charakterystyczny dla reaktorów przepływowych, najczęściej trzyfazowych (z fazami kolejno beztlenową, niedotlenioną i tlenową), z dwiema liniami recyrkulacji: wewnętrzną i zewnętrzną.
Każda oczyszczalnia ma swoją specyfikę, a zastosowane w niej technologie w znacznej mierze zależą od regionu, w którym jest położona. Joanna Borowiec z Zespołu Zakładów Obsługi Miasta w Helu przybliżyła działanie nadmorskiej oczyszczalni, której największym problemem są ścieki pochodzące z przetwórstwa ryb. Następstwem zrzutu tego typu ściek...