W wyniku oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych powstają duże ilości osadów. Planowana budowa nowych oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa bądź modernizacja już istniejących oznacza znaczny przyrost w najbliższej przyszłości ilości „produkowanych” odpadów o dużej uciążliwości zapachowej i sanitarnej.

Dla większości eksploatatorów oczyszczalni możliwość ich zagospodarowania staje się palącym problemem.
Powszechnie stosowane dotąd metody unieszkodliwiania osadów pochodzących z komunalnych oczyszczalni ścieków (składowanie na wysypiskach odpadów, kompostowanie, spalanie czy wreszcie wykorzystywanie w rolnictwie) coraz częściej spotykają się z poważnymi zastrzeżeniami. Ciągle aktualizowane i zaostrzane w Unii Europejskiej przepisy ograniczają możliwość bezpośredniego składowania osadów ściekowych, zezwalając na deponowanie organicznych odpadów na składowiskach wyłącznie w formie zmineralizowanej (od czerwca 2005 r.). Pojawiają się także obawy producentów żywności przed brakiem akceptacji wytwarzanych przez nich produktów rolnych w przypadku stosowania do nawożenia kompostu z przetworzonych osadów.
W wyniku szerokiej konsultacji oraz wnikliwej analizy opracowanej technologii resort gospodarki znowelizował przepisy dotyczące wymagań dotrzymania temperatury procesu termicznego przekształcania odpadów (rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 22 grudnia 2003 r. – DzU z 2004 r. nr 1, poz. 2). Odstąpiono od w...