Zadaniem oczyszczalni ścieków jest – zgodnie z jej nazwą – oczyszczanie dostarczanych ścieków komunalnych i przemysłowych w takim stopniu, by ich odprowadzenie do wód powierzchniowych odbywało się z możliwie minimalnym negatywnym skutkiem dla środowiska naturalnego. Jednakże, aby oczyszczalnia mogła prawidłowo pełnić swoją statutową funkcję, wymagane jest dostarczenie szeregu dodatkowych usług.

Jednym z takich czynników, bez których współczesna oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie funkcjonować, jest energetyczne zaopatrzenie obiektów oczyszczalni. Dotyczy to energii elektrycznej, niezbędnej do pracy urządzeń, oraz ciepła potrzebnego zarówno do ogrzewania obiektów, jak i do procesów technologicznych związanych z gospodarką osadami ściekowymi.
Implikacją tego faktu jest zjawisko polegające na braku szczególnego zainteresowania stanem gospodarki energetycznej na terenie oczyszczalni ścieków. W praktyce bieżące zainteresowanie kwestiami energetycznymi ogranicza się do zapewnienia wymaganych parametrów czynników energetycznych oraz utrzymania infrastruktury w prawidłowym stanie technicznym. Ciągły wzrost cen paliw powoduje, że coraz większą wagę przywiązuje się do kosztów zakupu tych czynników. Niestety, działania mające na celu obniżenie tych kosztów są najczęściej pojedyncze i rzadko w sposób kompleksowy dotyczą całej oczyszczalni.
Powyższy stan rzeczy jest szczególnie widoczny, jeśli przeanalizujemy aspekty, w jakich modernizowane są oc...