Artykuł jest kolejną publikacją cyklu prezentującego wyniki projektu 5. Programu Ramowego UE „SMArt Control of wastewater systems – SMAC”. W ramach tego projektu zaproponowano nową koncepcję sterowania biologiczną oczyszczalnią ścieków (OŚ) oraz opracowano nową strukturę i algorytmy sterowania1. Wyniki projektu zostały zaimplementowane w pilotażowej oczyszczalni w Kartuzach.

Urządzenia pomiarowe, takie jak analizatory jakości ścieków, zostały zakupione, zainstalowane i podłączone do systemu sterowników w OŚ Kartuzy. Wymagało to przeprowadzenia modyfikacji oprogramowania sterowników, zapewniającej możliwość zdalnego odczytu pomiarów w pokoju operatorskim. Nowe pomiary zobrazowane zostały na ekranach wizualizacyjnych i wprowadzone do przemysłowej bazy danych.
Jakie pomiary warto zainstalować na oczyszczalni? To pytanie jest aktualne przez cały okres eksploatacji obiektu. Jest to typowy problem wyboru pomiędzy kosztami poniesionymi na urządzenia i infrastrukturę pomiarową a korzyściami, jakie mogą być uzyskane dzięki pozyskiwanej informacji. Warto więc bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie daje rozsądnie wybrane opomiarowanie.

Pomiary wymagane
Główne zalety zaawansowanego sterowania obiektem zostały już szerzej opisane1,2. Warto jednak przypomnieć, że pozwala ono na zmniejszanie realnych kosztów prowadzenia obiektu oraz na utrzymanie wymaganej jakości ścieków oczyszczonych. Aby jednak możliwe b...