15 lat temu narodziła się idea współpracy między 13 gminami w zakresie racjonalnej gospodarki odpadami. Tak powstał Celowy Związek Gmin CZG-12 z siedzibą w Długoszynie. Obecnie skupia on 15 samorządów, które stoją przed wyzwaniem wdrożenia na swoim terenie systemu gospodarki odpadami, zgodnie z nowymi przepisami prawa.
Z okazji jubileuszu Związek zorganizował konferencję pt. „Aspekty prawne i ekonomiczne racjonalnej gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce”, która odbyła się 26 kwietnia br. w Ośnie Lubuskim. Podczas spotkania Tadeusz Pietrucki, przewodniczący Zarządu CZG-12, przybliżył działalność Związku, zaś pozostali prelegenci wskazali na ważną rolę edukacji ekologicznej w systemie zbiórki zarówno opakowań szklanych (Mirosław Magierowski z „Recykling Centrum”), jak i baterii (Michał Korkozowicz, prezes organizacji odzysku REBA) czy opakowań wielomateriałowych po płynnej żywności (Tadeusz Pokrywka, prezes Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Spożywczy”). Natomiast Jerzy Starypan, prezes Spółki „Beskid” z Żywca, zapoznał uczestników konferencji z nowymi obowiązkami, dotyczącymi gospodarki odpadami, jakie spadają na samorządy, podmioty odbierające odpady komunalne i właścicieli nieruchomości.
Na spotkaniu pojawili się m.in. burmistrzowie, wójtowie i sołtysi z gmin członkowskich Związku oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w ochronę środowiska (Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska czy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego).
Podczas konferencji podkreślano, jak ważną rolę w regionie odgrywa CZG-12, zwłaszcza w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. – Cieszy aktywność Związku w zakresie ochrony środowiska, w tym przede wszystkim dotycząca przywracania środowiska do wymaganych standardów, poprzez rekultywację starych, niespełniających norm wysypisk, a także w obszarze unieszkodliwiania odpadów, ich selektywnej zbiórki oraz edukacji ekologicznej – powiedział Jan Rydzanicz, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gorzowie Wlkp.
Jak na jubileusz przystało, nie mogło zabraknąć życzeń. Dotyczyły one m.in. dalszego rozwoju współpracy gmin zrzeszonych w CZG-12. Na zakończenie spotkania wręczono listy gratulacyjne za wieloletnią kooperację z CZG-12 i wspieranie inicjatyw Związku.
(kr)
Tytuł od redakcji