Standardowa produkcja pelet z biomasy posiada kilka zalet, jednak jest dość kosztowna i energochłonna, zwłaszcza w przypadku biomasy innej niż trociny. Ponadto w wykorzystaniu pelet mogą pojawić się problemy związane z ich trwałością i charakterem higroskopijnym. Rozwiązaniem jest przetwarzanie biomasy na drodze toryfikacji.

Niniejszy artykuł prezentuje obecny stan rozwoju technologii ECN (Energy Research Centre of the Netherlands), opartej na połączeniu toryfikacji z peletyzacją, tzw. technologią BO2.

Technologia
Toryfikacja polega na termochemicznej obróbce surowca w temperaturze 250-300°C, bez dostępu tlenu przy ciśnieniu bliskim atmosferycznemu. W procesie tym z biomasy uwalniana pewna ilość części lotnych. Według typowego bilansu energetycznego i masowego toryfikacji biomasy drzewnej, 70% suchej masy oraz 90% energii zawartej w surowcu zachowuje się również w produkcie stałym. Pozostałe 30% suchej masy zamieniane jest w gazy toryfikacyjne i pary, które zawierają tylko ok. 10% energii z biomasy i w optymalnych warunkach mogą być wykorzystywane do produkcji ciepła potrzebnego do procesu toryfikacji i suszenia wstępnego.
Ponadto zmianie ulega też struktura biomasy – frakcja lignocelulozy pozostaje w dużej mierze niezmieniona, hemiceluloza ulega rozkładowi, ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?