Tramwaj a zdrowie
Oczywisty jest fakt, że ci, co ruszają się więcej, statystycznie będą żyć dłużej i rzadziej będą skarżyć się na rozmaite problemy zdrowotne. Naukowcy już wiele lat temu udowodnili, że dla utrzymania dobrej kondycji konieczna jest zatem jazda na rowerze czy poruszanie się pieszo. Do tej pory jednak nie było wiadome, że korzystanie z transportu zbiorowego też ma duże znaczenie dla zdrowia.
Brak aktywności fizycznej społeczeństwa w USA i krajach cywilizacji europejskiej ma poważne konsekwencje w postaci otyłości i towarzyszących jej negatywnych skutków zdrowotnych. Otyłość stała się podstawową plagą bogatych społeczeństw: Ameryki, Australii i Europy. Problem otyłości w coraz większym stopniu zaczyna dotykać także polskie społeczeństwo. Otyłość może wynikać z nadmiaru spożywanych kalorii w porównaniu do wydatkowanej przez społeczeństwa energii w ramach codziennej fizycznej aktywności. Często nawet małe ograniczenie aktywności fizycznej może narażać osoby na duże zdrowotne ryzyko.
Piechotą zdrowiej
Strefowanie zagospodarowania przestrzennego po II wojnie światowej znacząco oddzieliło od siebie obszary: komercyjne, mieszkalne i rekreacyjne, promując użytkowanie samochodu. Równocześnie spadało wykorzystanie jako środka transportu nóg, roweru i transportu zbiorowego. Tymczasem korzyści dla zdrowia z umiarkowanej fizycznie aktywności są niewątpliwe. Dla wielu było oczywiste, że chodzenie pieszo i po...