Transformacja europejskiej gospodarki
Na całym świecie coraz więcej przedsiębiorców zaczyna rozwijać i aplikować rozwiązania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym.
Światowa Rada Biznesu dla Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD1) zrzesza przedsiębiorstwa, które rozpoznają wyzwania i progresywnie dążą do rozwoju tych modeli biznesowych i technologii, które są podstawą funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy). Na tle działań przemysłu zza oceanu Europa nie ma się czego w tej dziedzinie wstydzić.
W Brukseli nastawienie do nowego konceptu Komisji Europejskiej jest entuzjastyczne. Parlament Europejski 17 czerwca br. przyjął ambitny raport odnośnie gospodarki o obiegu zamkniętym2. Dał tym samym sygnał, że UE zrobi wszystko, by uniknąć podejścia ?business as usual? (z ang. tak jak zwykle). Komisja prowadzi obecnie konsultacje społeczne3, które posłużą do zebrania pomysłów i opinii zainteresowanych stron, służących stworzeniu nowego planu działania w tym zakresie. W konsultacjach bardzo dużą aktywnością wykazują się przedsiębiorcy, którzy odegrają kluczową rolę w całym procesie transformacji europejskiej gospodarki.
Manifest
W Brukseli działa wiele organizacji i federacji lobbystycznych, zrzeszających wszelkiego rodzaju...