Najbliższe lata będą kluczowe dla rozwoju ciepłownictwa systemowego. Dziś sektor, z którego korzysta blisko 15 mln Polaków, jest obarczony ryzykiem nieprzewidywalnych i istotnych wahań cen paliw. Aktualna stabilizacja na rynku jest pozorna i z pewnością nie jest trwała. Jedyną szansą na tańsze ciepło w dłuższej perspektywie jest wdrożenie działań, których efektem będzie gruntowna transformacja sektora. 

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie wylicza, czego potrzebuje ciepłownictwo, aby szybko i skutecznie wcielić je w życie, a tym samym uchronić mieszkańców od wysokich rachunków.

Potencjał ciepłownictwa 

Krajowy system ciepłowniczy jest jednym z największych w Europie. Z ciepła systemowego w Polsce korzysta 42% gospodarstw domowych. Koncesjonowaną działalność w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła systemowego prowadzi ok. 400 przedsiębiorstw, które zarządzają sieciami ciepłowniczymi o długości ponad 22 100 km. Łączna moc zainstalowana wynosi 54 tys. MW. Polskie ciepłownictwo uzależnione jest od węgla, którego udział w 2021 roku stanowił 69,5%. Wprawdzie dywersyfikacja paliw postępuje (w 2017 roku udział węgla wynosił 74%), ale zbyt wolno, aby sprostać zmianom gospodarczym i wytycznym UE dotyczącym zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. 

A ciepłownictwo systemowe ma ogromny potencjał w poprawie jakości powietrza. W ciągu ostatnich 20...