Trawy ozdobne i turzyce powinny na dobre zagościć w miastach. Warto im się przyjrzeć bliżej i dobrze je wykorzystać.

Moda to estetyka, która w tajemniczy sposób organizuje nasze życie ? wprawdzie nie można powiedzieć, że jak dawniej ?obowiązuje?, ale lubimy nadążać za trendami. Dotyczy to nie tylko odzieży, fryzury, kolorystyki i wyposażenie wnętrz, ale też przestrzeni miejskiej. W tym drugim przypadku zmiany są trudniej akceptowane, następują wolniej, ale nieubłaganie. Opatrzyły nam się ?grzeczne? rabaty kwiatowe, nuży nas wszechobecny nadmiar intensywnych barw i tradycyjnych rozwiązań. Z Zachodu, z krajów od stuleci wiodących prym w sztuce ogrodowej (także w rozwiązaniach zieleni miejskiej) już kilka lat temu ?powiało nowym?.

W sformalizowanej przestrzeni miejskiej, pomiędzy betonowymi ścianami a chaosem licznych elementów infrastruktury, pojawiły się ? u nas jeszcze rzadko spotykane ? kompozycje naturalistyczne, przywodzące na myśl ?wolną przyrodę?. Ważnym elementem stały się bardzo efektowne i różnorodne ozdobne trawy.

Dlaczego trawy?

Rośliny z rodzin traw właściwych oraz turzycowatych znakomicie sprawdzają się jako elementy kompozycji zwiększających walory estetyczne przestrzeni miejskiej. Pośród zwartych brył sadzonych powszechnie roślin liściastych i iglastych trawy ozdobne wyróżniają się charakterystyczną formą: smukłymi liśćmi o delikatnej budowie, tworzącymi kępy i wyrastającymi wprost z podłoża, oraz efektownymi wiechami kwiatostanów. Do dyspozycji mamy nie tylko gatunki i odmiany o liściach zielonych, jak kostrzewę Gautiera, miskanty: chiński i cukrowy, śmiałka darniowego, ale także turzyce: palmową i zwisłą czy też trawy o barwnych liściach, np.: paskowanych (spartyna grzebieniasta ?Aureomarginata?, trzęślica modra ?Variegata?), centkowanych (miskant chiński ?Zebrinus?), niebieskawych (proso rózgowe ?Dallas Blue?), brązowych (rozplenica szczecinkowata ?Rubrum?) czy intensywnie czerwonych (imperata cylindryczna ?Red Baron?).

Trawy, dzięki swej różnorodności, doskonale prezentują się jako elementy kompozycji wielogatunkowych, w których towarzyszą drzewom, krzewom, bylinom i roślinom jednorocznym. Można też tworzyć z nich rabaty lub ogrody trawiaste, złożone z kilku gatunków o różnym pokroju i zabarwieniu. Bardzo efektowne są kompozycje monokulturowe ? łany ? w których eksponowana jest uroda jednego gatunku czy odmiany.

Oprócz urody, trawy mają też inne walory. Przede wszystkim są łatwe w uprawie i mało absorbujące. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki siedliskowe, nie sprawiają kłopotu. Gatunki o miękkich liściach, łatwo poddających się podmuchom wiatru, mają też dodatkowy walor estetyczny, bo stają się w kompozycjach elementami ?ruchomymi?. Niezależnie od tego, czy rosną jako solitery (np. miskanty), czy sadzone są w dużych grupach jedno- lub kilkugatunkowych, falują, pokładają się i zmieniają barwy. W ten sposób tworzą niepowtarzalne widowisko. Prezentują się wspaniale nie tylko w okresie wegetacji. Wiele z nich pięknie przebarwia się jesienią, a także zimą (pokrywa je śnieg, szron, migoczą w promieniach słońca), stając się bardzo dekoracyjnymi elementami kompozycji. Występują wśród traw gatunki zimozielone, np. kostrzewa sina i Gautiera, kosmatka śnieżna i leśna, owsiczka wieczniezielona, ostnica cieniutka, które zastosowane w kompozycjach roślinnych stanowią miłe akcenty w ponurym, zimowym, ale bezśnieżnym krajobrazie.

Kolejną zaletą traw ozdobnych jest ich odporność na choroby i szkodniki. Wiele (choćby miskant cukrowy i jego odmiany, kostrzewy: sina i Gautiera) znosi też trudne warunki miejskie i nadaje się do sadzenia przy ulicach, na rondach i wzdłuż tras komunikacyjnych, na rabatach (a nawet w pojemnikach) zdobiących skwery, place i pasaże spacerowe. Problemem może być powietrze szczególnie zanieczyszczone spalinami i zasolona gleba (warto więc, jak w przypadku innych roślin, sadzić je w pewnym oddaleniu od jezdni i chodników oczyszczanych zimą przy użyciu chlorków sodu, magnezu czy wapnia). Gatunki bardziej wymagające sprawdzą się w parkach, w sąsiedztwie budynków użytku publicznego i na zadbanych podwórkach, czyli wszędzie tam, gdzie można zapewnić im właściwą pielęgnację.

Właściwie dobrane

Ponieważ trawy mają delikatne barwy liści i kwiatostanów, mogą być efektownym wypełnieniem między innymi roślinami na rabatach. Można też je sadzić w dużych grupa...