Globalne ocieplenie klimatu to fakt – nikt już chyba nie ma co do tego wątpliwości. Czy jest ono tylko wynikiem wzmożonej aktywności cywilizacyjnej człowieka? Z całą pewnością wiemy, że jednym z powodów tego zjawiska jest emisja CO2, powstającą podczas spalania paliw kopalnych.

Tendencje te skłaniają do poszukiwań alternatywnych źródeł i form zaopatrzenia w energię.
Rozkład zapotrzebowania na energię pierwotną dla budynków wskazuje, iż największy jej udział wymagany jest w postaci energii termalnej – ciepła lub chłodu. Ta ostatnia forma nabiera coraz większego znaczenia. Przyczynia się do tego zarówno ocieplanie klimatu, jak i rosnący standard komfortu obiektów. Rok 2006 był pierwszym w Europie, kiedy szczyt konsumpcji energii elektrycznej przypadł na lato, a nie na zimę, a to za sprawą pracujących bez wytchnienia systemów klimatyzacyjnych.
Jednocześnie wraz ze wzrostem efektywności energetycznej budynków mamy do czynienia ze spadkiem wskaźnika zapotrzebowania energii na jednostkę powierzchni budynku, co prowadzi do zmniejszania źródeł energii.
W polskich warunkach najkorzystniejszym ekonomicznie sposobem wytworzenia energii ze źródeł odnawialnych jest zastosowanie biomasy stałej – zrębków, trocin, brykietów czy peletów. Rozwiązanie szczególnie opłacalne jest w zakresie od 50 do 1000 kW mocy cieplnej, stąd coraz powszechniejsze ich zastosowania w tym obszarze. Dodatkowy atut stanowi możliwość kontrolowania całego łań...