Budowa oczyszczalni ścieków, składowiska odpadów komunalnych czy spalarni z reguły wywołuje opór społeczności lokalnej. Dlatego samorząd, przystępując np. do kompleksowego uporządkowania gospodarki odpadami w gminie, staje przed problemem zorganizowania konsultacji społecznych, przygotowujących mieszkańców do pozytywnego odbioru planowanych inwestycji.

Pozyskanie przyzwolenia mieszkańców dla tego typu inwestycji wymaga, zarówno w sensie formalnym, jak i praktycznym, uruchomienia dialogu społecznego z oponentami i potencjalnymi sojusznikami całego przedsięwzięcia.

Profesjonalny program
Punktem wyjścia jest zdobycie jak najbardziej szczegółowych informacji na temat środowiska społecznego, w którym przyjdzie działać. Inwestor może sięgnąć do źródeł zastanych – wyników przeprowadzonych w przeszłości badań, informacji prasowych, dokumentów urzędowych lub rozpocząć gromadzenie potrzebnych danych na własną rękę. Profesjonalnie wykonane badania socjologiczne mogą stanowić bogate źródło informacji i być zarazem formą konsultacji społecznych. Doświadczenie uczy jednak, że badania powinny zostać poprzedzone „rekonesansem” dotyczącym osób i grup społecznych potencjalnie zainteresowanych planowaną inwestycją. Ma to na celu zdiagnozowanie, czy na danym terenie działają ruchy ekologiczne, czy są aktywne organizacje pozarządowe, zainteresowane otrzymywaniem informacji i udziałem w procesie decyzyjnym, oraz w jakim stopniu opinia public...