Trzy czy dziesięć lat?
To, jak długi jest termin przedawnienia roszczeń gminy przeciwko przedsiębiorcy przesyłowemu w kontekście zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości gminnych, zależy od rodzaju prowadzonej działalności.
Co do zasady roszczenia o zapłatę wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości przedawniają się w terminie dziesięcioletnim (art. 118 Kodeksu cywilnego). Szczególny przypadek, wykraczający jednak poza ramy niniejszej publikacji, dotyczy sytuacji, w której doszło do zwrotu rzeczy używanej bez tytułu prawnego (czyli usunięcia z nieruchomości urządzeń przesyłowych), wówczas takie roszczenia przedawniają się po roku od dnia zwrotu rzeczy (art. 229 k.c.).
Artykuł 118 k.c. przewiduje dwa wyjątki od zasady dziesięcioletniego terminu przedawnienia, a mianowicie wyróżnione przedmiotowo ? roszczenia okresowe, oraz roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które przedawniają się z okresem lat trzech. Obecnie dominuje pogląd, że roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy nie jest roszczeniem o świadczenie okresowe. Niedawno pojawiły się jednak poglądy na nowo otwierające dyskusję na temat charakteru tego świadczenia1 Wykazanie okresowego charakteru roszczenia oznaczałoby, że termin jego przedawnienia wynosi trzy lata.
W ostatnim czasie w orzecznictwie został zaprezentowany pogląd, zgodnie z którym, jeśli sprawa o zapłatę wynagrodzenia z tytułu bezumownego korz...