Wykorzystanie wód deszczowych i roztopowych w Rybniku

Inwestycja rozbudowy kanalizacji deszczowej wraz z budową sieci zbiorczej wód przeprowadzona została przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku w 2002 r. ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


W obliczu stale rosnących cen wody wodociągowej stała się ona alternatywnym ekonomicznym źródłem ujęcia wody z pełnym wykorzystaniem w uprawach roślin ozdobnych zakładu (patrz rysunek). Opis wykorzystania wód deszczowych i roztopowych w Rybniku oraz charakterystyka techniczna inwestycji zostały zaprezentowane w „Przeglądzie Komunalnym” 11/2003.
Rok 2003 okazał się rokiem bardzo upalnym, w którym nie zanotowano zbyt wielu opadów. Z tego też względu możliwości ekonomicznego wykorzystania inwestycji nie zostały do końca sprawdzone. Woda deszczowa tylko w niewielkim procencie zdołała pokryć zwiększone w okresie od wiosny do jesieni zapotrzebowanie na wodę Działu Produkcji Ogrodniczej. To głównie potrzeby tego Działu i charakterystyczne, sprzyjające warunki adaptacyjne (siedem dachów szklarniowych, pięć dachów budynków bazy) przyczyniły się do realizacji inwestycji.
Następny rok, 2004, należał do lat mokrych o dużej obfitości opadów atmosferycznych. Dlatego, pomimo dalszego wzrostu cen wody, rachunek za pobór wody z sieci wodociągowej wyraźnie zmalał – była to już kwota tylko 4739 zł. W porównaniu do 2003 r., gdzie suma faktur za wodę opiewała na 7361zł, inw...